Pred decembrskim zasedanjem EP in pred Kopenhagnom
11.12.2009Poslanka SDS v Evropskem parlamentu dr. Romana Jordan Cizelj je v petek, 11. decembra 2009, v Ljubljani sodelovala na novinarski konferenci pred decembrskim plenarnim zasedanjem EP, ki bo prihodnji teden potekalo v Strasbourgu. Poslanka je predstavila izhodišča za konferenco Združenih narodov, ki poteka v Kopenhagnu in katere se bo udeležila v delegaciji EP.
Dr. Romana Jordan Cizelj se prihodnji teden plenarnega zasedanja EP v Strasbourgu ne bo udeležila, ker bo kot članica delegacije EP sodelovala na podnebni konferenci OZN v Kopenhagnu. Poslanka je na današnjem srečanju v Hiši Evropske unije, na katerem sta sodelovala tudi poslanca dr. Milan Zver in Zoran Thaler, najprej izpostavila dejstvo, da se v medijih zadnje čase pojavlja vse več napovedi posameznih držav za podnebno konferenco, ki pa so vse zelo pesimistične. "V začetku leta smo bili optimistični, danes pa so zaveze, ki so jih države pripravljene sprejeti, prenizke.«
Poslanka je izpostavila, da znotraj EU obstajajo različni scenariji, kako ukrepati glede ambicioznih ciljev. Pri tem pa je ključnega pomena, "da se upošteva soglasje, ki je bilo sprejeto znotraj EU, stališča so namreč sprejeli Evropski parlament, Evropska komisija in Svet EU." Dr. Romana Jordan Cizelj je pojasnila, da so tudi v četrtek, 10. 12., na kongresu Evropskih ljudskih strank sprejeli resolucijo o podnebnih spremembah, "zato je prav, da ostanemo pri stališčih, ki smo jih sprejeli, in ta morajo biti tudi naša pogajalska izhodišča."
Poslanka je pojasnila pogajalska izhodišča delegacije: "Ključno je, da se sprejme mednarodno zavezujoč dokument ali vsaj politično dovolj močan, da lahko služi tehničnim skupinam kot pomoč pri pripravi končnega dokumenta. In pomembno je, da dokument temelji na znanstvenih dognanjih - maksimalno povečanje temperature za 2° C, države morajo globalno zmanjšati izpuste za 25 % do leta 2020, do leta 2050 pa vsaj za 50 %. Treba pa se je zavedati, da se podnebne spremembe dogajajo hitreje, zato je potrebno dogajanje ves čas spremljati in upoštevati znanstvena priporočila."
Poslanka je še poudarila, da Evropa ne more stopiti na pot obljub korenitega zmanjšanja emisij sama in se ukloniti pritiskom tretjih držav, saj gre za globalno zavezo. V drugačnem primeru bi lahko prišlo do selitve energetsko intenzivnih panog v tretje države, kar bi povzročilo izgubo delovnih mest, okoljske zaveze bi se za nas zaostrile, vse to pa globalnih izpustov ne bi zmanjšalo. "Potrebne so skupne zaveze in pri tem bomo vztrajali. Ni dovolj zgolj širitev optimizma znotraj EU, ampak lahko del tega optimizma tudi izvozimo."
deli
Tweet |
« nazaj | ↑ na vrh |