Dr. Romana Jordan, poslanka 2000-2014, arhiv

slovenskoenglish
Domov » Pred oktobrskim plenarnim zasedanjem EP v Strasbourgu

Napovednik

<< april 2024 >>
ned pon to sre čet pet sob
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
rss - novice










Pred oktobrskim plenarnim zasedanjem EP v Strasbourgu

15.10.2010 

Dr. Romana Jordan Cizelj je v petek, 15. 10. 2010, na redni novinarski konferenci evropskih poslancev v Hiši Evropske unije v Ljubljani predstavila tri pomembnejše poudarke, ki jih bo Evropski parlament obravnaval na plenarnem zasedanju prihodnji teden.


Dr. Romana Jordan Cizelj je kot prvo pomembno temo izpostavila obravnavo ukrepov Evropskega parlamenta za blažitev finančno-gospodarske krize. V ta namen je bil oblikovan odbor, ki bo na zasedanju predstavil svoje delo, iz Slovenije je v njem g. Ivo Vajgl. Poslanka je povedala, da v tem okviru »nadaljujemo z delom na področju Sklada za prilagoditev globalizaciji. Dobili smo spet štiri predloge, in sicer za Portugalsko, Španijo, Nizozemsko in Dansko. En predlog je iz avtomobilskega sektorja, dva sta iz električnega sektorja, tretji predlog je iz rudarstva. Pričakujem, da bomo tudi tu pomoč potrdili

 V tem sklopu ukrepov je dr. Jordan Cizelj izpostavila tudi podaljšanje obveznega plačanega porodniškega dopusta ter s tem povezane druge ukrepe. »Kadar se znajdemo v kriznih razmerah, so določene skupine bolj obremenjene in lahko postanejo žrtve teh razmer. Matere takoj po rojstvu otroka in nekaj tednov po tem so gotovo uvrščene v to skupno. Odbor, ki je te spremembe obravnaval, je zaenkrat potrdil 18 tednov porodniškega dopusta in polno plačo za ta čas, odločal je tudi o očetovskem dopustu. Sama lahko povem, da pričakujem, da bodo na to poročilo vloženi amandmaji za podaljšanje na 20 tednov porodniškega dopusta in jaz bom takšne amandmaje podprla.« O predlogih, da naj bi države članice imele možnost same urejati to področje in da bi same nosile večjo fleksibilnost glede plačila materam v tem obdobju, pa je poslanka povedala: »Menim, da to ni dobro in da bi morali potrditi enoten minimalni porodniški dopust po vsej Evropi ter da bi morale matere v tem času dobiti nadomestilo, ki bi bilo enako plači. Če govorimo o tem, da imamo demografske probleme, bi morali na tem področju tudi nekaj narediti

 Kot drugo od pomembnejših tem je dr. Romana Jordan Cizelj izpostavila evropski proračun, in sicer tako splošen proračun kot tudi dodatna poročila s področja zunanje politike, kar je postalo pomembno z Lizbonsko pogodbo. To je prvi proračun, ki ga bo EP potrjeval po Lizbonski pogodbi. V politični skupini ELS (EPP) so izrazili pričakovanje, da bo proračun odražal širjenje področij pristojnosti delovanja, kar je prinesla Lizbonska pogodba, vendar ugotavljajo, da ni tako. »Žal proračun ostaja več ali manj enak. Seveda pa po drugi strani razumemo, zakaj ostaja enak. Ker se države spopadajo z močno krizo in je problem napolniti ta proračun. Zato smo dejali, da bomo šli s pogajanji postopno na tak način, da bo proračun leta 2011 dobra osnova za pogajanja o finančni perspektivi, t. j. sedemletni finančni okvir od leta 2013 dalje,« je pojasnila poslanka. Proračun posebej spodbuja programe in skrb za mlade, za izobraževanje in mobilnost ter konkurenčnost, na teh področjih se predvideva povečanje porabe iz proračuna. Poslanka je izpostavila še odnos institucij do finančne krize in do njihovega prispevka k varčevanju ter predlog, da tudi EP zniža svojo porabo, »da tako tudi sami prevzamemo svoj del odgovorov na stanje te krize.«

Dr. Romana Jordan Cizelj je v tem tednu veliko delala tudi na področju ekološke nesreče na Madžarskem, delovna skupina poslancev je pripravila vprašanja za ustno razpravo na plenarnem zasedanju, ki jih bodo postavili Komisiji o tem, ali so na voljo finančni viri za odpravljanje posledic te nesreče; ali Komisija razmišlja o tem, da bi  predlagala izboljšanje sistema zavarovanja za primere takih nesreč; ali se bo lotila sistematičnega pregleda zakonodaje in predlagala spremembe evropske zakonodaje na tem področju; ali bo šla v nek program za boljšo implementacijo že sprejetih zakonodajnih zahtev na tem področju; ali bo naredila oceno te rdeče snovi, ki se je izlila v naravo, in ali je to snov, ki mora biti vključena na seznam nevarnih snovi v EU. V kolikor odgovorov ne bodo dobili v ustni razpravi, bodo od Komisije terjali pisne odgovore, ki jih bodo javnosti tudi predstavili. »Mislim, da so odgovori na ta vprašanja izredno pomembni, ker moramo resnično storiti vse, kar je v naši moči, da preprečimo, da bi se podobna nesreča ponovila kjer koli v Evropski uniji,« je povedala poslanka.

Dr. Romana Jordan Cizelj prihodnji teden začenja tudi z okoljsko-humanitarno akcijo Ohranimo Slovenijo, pomagajmo Indiji, ki je že tretja zapored. Okoljska zato, ker šole povabimo k zbiranju odpadnega papirja, humanitarna pa, ker jih povabimo, da del tega izkupička namenijo otrokom po svetu, tudi letos za najrevnejše indijske otroke šole Piali Ashar Alo, ki jo vodi Slovenka Mojca Gayen. Vse slovenske osnovne in srednje šole bodo v prihodnjem tednu dobile povabilo k akciji ter DVD s posnetkom o šoli Piali Ashar Alo. Poslanka je še izpostavila: »Bistveno je tudi to, da v akciji ni nobenih administracijskih postopkov. Ves denar šole same namenijo neposredno pomoči otrokom v Indiji. Vse ljudi vabim, da pomagate, če lahko, tako z doniranjem sredstev kot tudi s promocijo te akcije.« Podrobnosti o akciji na www.romanajordan.si/indija.

 

VIDEO POSNETEK Z NOVINARSKE KONFERENCE

 



Dr. Romana Jordan Cizelj,  Tanja Fajon in Zoran Thaler. Ljubljana, Hiša Evropske unije, 15. 10. 2010.
Dr. Romana Jordan Cizelj, Tanja Fajon in Zoran Thaler. Ljubljana, Hiša Evropske unije, 15. 10. 2010.
Dr. Romana Jordan Cizelj, Ljubljana, Hiša Evropske unije, 15. 10. 2010.
Dr. Romana Jordan Cizelj, Ljubljana, Hiša Evropske unije, 15. 10. 2010.
Dr. Romana Jordan Cizelj,  Tanja Fajon in Zoran Thaler. Ljubljana, Hiša Evropske unije, 15. 10. 2010.
Dr. Romana Jordan Cizelj, Tanja Fajon in Zoran Thaler. Ljubljana, Hiša Evropske unije, 15. 10. 2010.
deli
« nazaj ↑ na vrh