Javna razprava »Energetska strategija Republike Slovenije in perspektiva jedrske energije«
21.04.2011Dr. Romana Jordan Cizelj, slovenska poslanka v Evropskem parlamentu in predsednica Odbora za okolje in prostor v Strokovnem svetu SDS, je v sredo, 20. aprila, sodelovala na javni tribuni z naslovom »Energetska strategija Republike Slovenije in perspektiva jedrske energije«, ki sta jo organizirala Ekološki forum in Strokovni svet SDS. Razprave so se zraven nje udeležili še predsednica Ekološkega foruma dr. Vlasta Krmelj, predsednik Zelenih Slovenije Vlado Čuš in vodja službe za dovoljenja in analize v GEN Energija d.o.o. dr. Tomaž Žagar. Poudarili so, da je pomembno poiskati dobre rešitve na gospodarskem, energetskem in okoljskem področju, ki naj bodo dolgoročne in energetsko učinkovite.
Po uvodnem pozdravu podpredsednice SDS Sonje Ramšak je razpravo nadaljevala dr. Romana Jordan Cizelj. Dejala je, da ima Evropska unija ključno vlogo pri urejanju razmer na področju podnebnih sprememb in energetike. Med cilji energetskih politik EU je izpostavila zanesljivost, razpršenost dobav, konkurenčnost, predvsem pa trajnostni vidik. Spomnila je tudi na evropsko zavezo, da je potrebno do leta 2020 človeške izpuste zmanjšati za najmanj 20% in do takrat doseči najmanj 20% delež obnovljivih virov energije. Izpostavila je dva srednjeročna izziva: področje notranjega trga in učinkovite izrabe energije. Opozorila je, da je cilj učinkovite izrabe energije zaenkrat zgolj načelne narave in ni prenesen v zakonodajne akte. »V okviru strateškega energetskega načrta se izvaja več pobud, tako na področju vetra, izkoriščanja sončne energije, jedrske energije, pametnih omrežij, zajemanja in shranjevanja vodika in trajnostne uporabe bioenergije,« je pojasnila.
Dotaknila se je tudi jedrske nesreče v Fukušimi. Dejala je, da moramo sočustvovati z žrtvami in jim pomagati, hkrati pa se iz tega nekaj naučiti. »Ko bo znanih še več podatkov, ki nam jih bo podala stroka, moramo videti, ali so bili vzroki taki, da se lahko pojavijo tudi v Evropi in če se lahko, kako jih je možno preprečiti,« je prepričana. »Med evropsko politiko prevladuje prepričanje, da je potrebno iti v takoimenovane obremenitvene teste, kjer bo ocenjen nivo stopnje varnosti jedrskih elektrarn v EU,« je dodala. »Leta 2009 je bila sprejeta direktiva o jedrski varnosti, ki je začetek uvajanja skupnih varnostnih standardov, pravkar pa poteka postopek obravnave varnostnih standardov pri ravnanju z radioaktivnimi odpadki in izrabljenim jedrskim gorivom,« je povedala evropska poslanka in svojo razpravo sklenila z naslednjimi besedami: »Prav je, da tudi EU prevzame del bremena, da poskrbimo za jedrsko varnost, saj se radioaktivno sevanje ne ustavi na državnih mejah, zato je potrebno tu imeti enotne najvišje možne varnostne standarde.«
deli
Tweet |
« nazaj | ↑ na vrh |