»Energetika včeraj, danes, jutri«
21.04.2011Dr. Romana Jordan Cizelj je v sredo, 20. aprila, v Ljubljani (Gospodarsko razstavišče) sodelovala na Eko konfereci z naslovom »Cena podnebnih storitev«, ki jo je organiziralo društvo Planet Zemlja. Skupaj s prof. dr. Janvitom Golobom, prof. dr. Petrom Novakom, dr. Andrejem Stritarjem, mag. Andrejo Urbančič in prof. dr. Borutom Bohancem je nastopila na panelu z naslovom »Energetika včeraj, danes, jutri«.
Dr. Romana Jordan Cizelj je na panelu »Energetika včeraj, danes, jutri«, ki je potekal v okviru Eko konference na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, izpostavila pomen skupne evropske energetske politike. Da jo res nujno potrebujemo, so po njenem mnenju pokazali januarski dogodki, ko se je Evropska unija morala soočiti s hudo prekinitvijo v oskrbi s plinom zaradi spora med Rusi in Ukrajinci.
Omenila je tudi evropsko zavezo, da je potrebno do leta 2020 človeške izpuste zmanjšati za najmanj 20% in do takrat doseči vsaj 20% delež obnovljivih virov energije. Kot je dejala, so si v okviru strateškega energetskega načrta zadali kar nekaj ciljev. Ti zadevajo sistem trgovanja z emisijami, nove industrijske pobude na področju vetra, izkoriščanja sončne energije, jedrske energije, pametnih omrežij, zajemanja in shranjevanja vodika in trajnostne uporabe bioenergije. A vendar se na tem mestu poraja vprašanje, ali so ti zastavljeni dovolj?
Nekaj besed je spregovorila tudi o novi oceni Evropske komisije glede zniževanja izpustov do leta 2050, pri čemer je poudarila, da bo večinsko breme padlo na razvite države. Za Slovenijo pa je v okviru energetske učinkovitosti pomembno, kaj bo Evropska komisija predvidela za prednostna področja.
Na koncu je v okviru globalne naravno-tehnološke nesreče na Japonskem spregovorila še o pomenu obravnave dveh novih direktiv. Prva se nanaša na ravnanje z radioaktivnimi odpadki in druga na možnost za pomik cilja nad 20 % zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov. Predvsem pa je pomembno, kot sama pravi, da se iz te nesreče nekaj naučimo in v prihodnje bolje definiramo varnostne standarde.
deli
Tweet |
« nazaj | ↑ na vrh |