Odziv na Izhodišča Sveta za novo pogodbo EU
27.06.2007Evropska unija po veliki širitvi iz petnajst na sedemindvajset članic dokazuje, da je sposobna delovati skupaj in uspešno. To dokazujejo zelo težki in obsežni dogovori, ki smo jih uspeli doseči v preteklih dveh letih (npr. zakonodajni paket REACH, uvajanje notranjega trga na področjih storitev, elektrike in plina, oblikovanje skupne energetske politike, in še bi lahko naštevala). Dogovor o nadaljevanju postopka sprejemanja (ustavne) pogodbe pa sodi med najpomembnejše politične dosežke. Po obdobju, ki smo ga porabili za izmenjavo mnenj o evropski prihodnosti je bila želja Evropejk in Evropejcev jasna: Želimo si močne Evrope, ki povezuje in združuje.
Evropska politika je še enkrat dokazala, da jo odlikujejo vztrajnost, optimizem, neumorno iskanje za vse sprejemljivih dogovorov ter trdo delo, tudi v poznih nočnih urah. Menim, da so najpomembnejši vsebinski dosežki pogodbe tisti, ki bodo omogočili njeno učinkovitejše ter še bolj demokratično delovanje (manj komisarjev, združevanje funkcij, močnejša vloga nacionalnih parlamentov). Simbolično pomembna je tudi vključitev določbe o energetski solidarnosti, saj potrjuje dejstvo, da je prav solidarnost ena temeljnih evropskih vrednot.
Želim si, da bi bil tokratni časovni načrt uresničen in bi pogodba dejansko začela veljati v letu 2009, še pred volitvami v Evropski parlament.
Dr. Romana Jordan Cizelj Poslanka v Evropskem parlamentu
deli
Tweet |
« nazaj | ↑ na vrh |