Dr. Romana Jordan, poslanka 2000-2014, arhiv

slovenskoenglish
Domov » Okoljsko-humanitarna akcija dr. Romane Jordan Cizelj

Napovednik

<< april 2024 >>
ned pon to sre čet pet sob
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
rss - novice










Okoljsko-humanitarna akcija dr. Romane Jordan Cizelj

01.10.2008 



1. oktobra 2008 se je pod pokroviteljstvom slovenske poslanke v Evropskem parlamentu (EP) dr. Romane Jordan Cizelj ponovno pričela okoljsko-humanitarna akcija, v kateri bodo slovenske osnovne in srednje šole do konca leta 2008 zbirale odpadni papir ter denar od njegove odprodaje prispevale za najrevnejše otroke šole Piali Ashar Alo, ki jo je februarja 2008 v Indiji ustanovila Slovenka Mojca Gayen.
Projekt so ob njegovem pričetku danes na novinarski konferenci predstavile pokroviteljica projekta dr. Romana Jordan Cizelj, vodja projekta in ravnateljica Osnovne šole Rudolfa Maistra Šentilj Jelka Weldt, ambasadorka šole Piali Ashar Alo Tadeja Brankovič Likozar, slovenska športnica biatlonka, ter Jana Kovačec in Nina Mikolič, ki sta del letošnjega poletja preživeli v šoli Mojce Gayen v Indiji.
Evropska poslanka je povedala, da so akcijo uspešno izvedli že v preteklem šolskem letu, pri čemer so šole zbrale več kot 72 ton papirja in tako več kot štiritisoč evrov namenile osnovni šoli Kabaganga v Tanzaniji. Izrazila je prepričanje, >da s skupnimi močmi lahko letos ta znesek za šolo Piali Ashar Alo podvojimo, saj je planet Zemlja samo eden za vse. Skupaj se moramo potruditi za ohranjanje našega okolja ter za pomoč nemočnim - in pri tem lahko sodeluje prav vsakdo.< Dr. Jordan Cizljeva je še povedala, da se je s svojim aktivnim delovanjem v Odboru za razvoj EP tudi sama prepričala o potrebah držav tretjega sveta. V Začasnem odboru za podnebne spremembe EP, katerega koordinatorka je, pa so tudi od znanstvenikov dobili jasno sporočilo, da so podnebne spremembe posledica človekovega prekomernega poseganja v naravo. Pokroviteljstvo nad akcijo je tako prevzela z željo, >da bi v mladih krepili odgovorno držo do ohranjanja našega okolja in za aktivno delovanje v prilagajanju na podnebne spremembe, k čemur zbiranje odpadnega papirja za nadaljnjo predelavo gotovo pripomore, hkrati pa opozorili, da ponekod v svetu pravica do izobraževanja ni dana vsem otrokom in da smo za ta del sveta odgovorni vsi, ki imamo moč kakor koli ukrepati.<
Šole bodo denar po zaključku nakazale neposredno humanitarnemu društvu Luč upanja, katerega predsednica je Tadeja Brankovič Likozar in ki je bilo ustanovljeno prav za potrebe
Mojčine in Anupove šole. Jana Kovačec in Nina Mikolič, ki sta tam preživeli nekaj tednov kot prostovoljki, pa sta poudarili, da Mojčina šola nikakor ne ustreza pojmu šole, kot si jo predstavljamo v našem okolju, saj tam 40 otrok vsak dan prihaja med neometane stene predvsem zaradi dnevnih obrokov hrane in da vsaj del dneva niso prepuščeni sami sebi. Mojčina šola tem najrevnejšim otrokom predstavlja pravzaprav edino upanje, da si pridobijo izobrazbo in se morda dvignejo nad življenje na ulici.
Jelka Weldt, ki podobne projekte zbiranja odpadnega materiala na svoji šoli vodi že nekaj let, je poudarila, kako pomembno je, da se šole povežejo s svojim lokalnim okoljem, ki lahko z organiziranim odlaganjem odpadnega papirja bistveno pripomore k razširjanju solidarnostne pomoči in k razbremenitvi okolja.
Akcija zbiranja odpadnega papirja bo potekala do konca decembra 2008 in organizatorke vabijo vse ljudi, ki so pripravljeni pomagati, da se povežejo s šolami v svojem kraju in tudi sami dovažajo odpadni papir v njihove zbiralnike. Akcijo lahko spremljate na spletnem naslovu www.romanajordan.si/indija. V začetku leta 2009 bo dr. Romana Jordan Cizelj javnosti predstavila poročilo o poteku akcije in nagradila šolo, ki bo od oktobra do decembra 2008 zbrala največ odpadnega papirja.
deli
« nazaj ↑ na vrh