Dr. Romana Jordan Cizelj o drugem strateškem pregledu energetske politike
03.02.2009Poslanci Evropskega parlamenta so danes, 3. februarja 2009, na plenarnem zasedanju v Strasbourgu z veliko večino podprli poročilo, ki bo služilo kot osnova za izvajanje evropske energetske politike v prihodnjih letih. Dr. Romana Jordan Cizelj je med včerajšnjo razpravo o strateškem pregledu energetske politike v vlogi poročevalke v senci za politično skupino Evropske ljudske stranke - Evropskih demokratov (ELS-ED/EPP-ED) poročilu izrazila jasno podporo.
"Šele pred nedavnim smo na blaginjo posameznika začeli gledati bolj celovito in je ne ocenjujemo le z njegovo kupno močjo. Tako tudi na področju energetike zahtevamo ravnovesje med varno in zanesljivo dobavo, zaščito okolja in ukrepanjem na področju podnebnih sprememb ter konkurenčnostjo. V naši politični skupini zagovarjamo vse tri cilje kot osnovo skupni evropski energetski politiki in v tem pogledu pozitivno ocenjujemo poročilo o drugem strateškem pregledu energetske politike.
Podnebne spremembe in že kar redni problemi v januarju pri prenosu ruskega plina v Evropo utrjujejo pomen diverzifikacije v skupni energetski politiki. V Uniji moramo kar najhitreje uresničiti projekte, s katerimi bomo okrepili energetsko infrastrukturo, ki bo omogočala uvoz energentov po različnih poteh. Pri tem si moramo zagotoviti različne tranzitne države kot tudi različne države izvoznice energentov," je poudarila dr. Jordan Cizljeva.
Poslanka je izpostavila tudi pomen naše energetske mešanice, ki jo " moramo obogatiti. V njej mora biti bistveno višji delež energentov, ki ne povzročajo izpustov toplogrednih plinov, tako obnovljivih virov energije kot tudi jedrske energije. Tudi premogu se ne moremo odreči, a moramo zagotoviti uporabo najboljših možnih tehnologij, ki omogočajo zajemanje in shranjevanje ogljika.
Naj poudarim, da je učinkovita raba energije naša prednostna naloga. Številne študije pa kažejo, da moramo naše finančne, intelektualne in ustvarjalne zmogljivosti usmeriti tudi v proizvodne in prenosne zmogljivosti.
Da bomo čim bolj zmanjšali probleme pri uvozu energentov, moramo oblikovati učinkovito zunanjo energetsko politiko. Zato si želim, da bi bila Lizbonska pogodba sprejeta in ne bi bilo več institucionalnih ovir pri oblikovanju zunanjih politik.
Naša pričakovanja o skupni zunanji energetski politiki pa bodo bolj stvarna tudi, če bomo naredili konkretne korake na področjih, ki smo jih že definirali kot del skupne energetske politike. Menim, da bi morali še v tem mandatu sprejeti 3. liberalizacijski paket za plin in elektriko, z enotnimi pravili trga v vsej Uniji," je povedala dr. Romana Jordan Cizelj.
Drugi strateški pregled evropske energetske politike sestavlja paleta predlogov o ukrepanju na področju energetike, ki bodo omogočili uresničevanje t. i. ciljev 20-20-20 do leta 2020, povečali varnost oskrbe z energijo v EU in pripomogli k povečanju investicij v učinkovitejše, nizkoogljične tehnologije. Predlogi skušajo zadostiti vsem trem ciljem nove evropske energetske politike - trajnostnemu razvoju, konkurenčnosti in varnosti oskrbe z energijo.
deli
Tweet |
« nazaj | ↑ na vrh |