Dr. Romana Jordan, poslanka 2000-2014, arhiv

slovenskoenglish
Domov » Evropski parlament - gonilna sila evropskega povezovanja

Napovednik

<< junij 2025 >>
ned pon to sre čet pet sob
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
rss - novice










Evropski parlament - gonilna sila evropskega povezovanja

07.05.2009 



Danes, 7. maja 2009, se je končalo zadnje zasedanje Evropskega parlamenta v tem sklicu. Ob zaključku tega mandata tako lahko ocenim: Evropski parlament je v teh petih letih deloval kot močna institucija. Svojo moč je pokazal že na začetku mandata, ko je z zaslišanji kandidatov za evropske komisarje vplival na oblikovanje Evropske komisije. Ko je Evropski parlament oblikoval finančni okvir Evropske unije za obdobje 2007-2013, je vztrajal pri reviziji proračuna, ki mora ustrezati strateškim prioritetam Evropske unije. Skozi ves mandat je zagovarjal stališča državljanov in državljank Evropske unije in sooblikoval zakonodajo na mnogih področjih. Ves čas smo spodbujali oblikovanje skupnih evropskih politik, na primer skupne evropske industrijske, energetske in vesoljske politike. Evropski parlament je osrednja gonilna sila evropskega povezovanja.
Sama sem v tem času veliko delovala predvsem na področju energetike. Oblikovali smo ukrepe za zmanjšanje uvozne odvisnosti Evropske unije, za povečanje energetske varnosti, za spodbujanje vlaganja v čiste tehnologije in energetske vire z nizkimi izpusti toplogrednih plinov. Proti koncu mandata smo sprejeli zakonodajo o notranjem trgu z električno energijo in plinom. S tem smo uspeli izboljšati preglednost trga in doseči več pravic ter večjo izbiro za potrošnike. Račun za elektriko in plin bomo v prihodnje lahko zaprli najkasneje v roku šestih tednov, postopoma pa bomo v gospodinjstva uvajali tudi pametne števce, kjer bo vsak od nas imel nadzor nad svojo porabo oz. ceno energije in njenim potencialnim prihrankom.
Med mojimi prednostnimi nalogami je tudi področje raziskav in inovacij, kjer sem sodelovala na primer pri oblikovanju Sedmega okvirnega programa Evropske skupnosti za raziskave in tehnološki razvoj ter se zavzemala za večjo participacijo žensk v znanosti. Bila sem članica pogajalske skupine Evropskega parlamenta za ustanovitev Evropskega inštituta za inovacije in tehnologijo (EIT), ki se je med postopkom ogromno pogajala s predstavniki Sveta Evropske unije, s predsednikom Komisije Barrosom in komisarjem Janom Figlom.
Veliko pozornosti sem posvetila tudi raznim predlogom za spodbujanje podjetništva, predvsem malih in srednje velikih podjetij. Ukvarjala sem se z zakonodajo na področju industrijske politike in informacijskih tehnologij. V drugi polovici mandata, ko je EP načrtno začel delovati tudi na področju podnebnih sprememb, sem se posvetila tudi temu področju.
Delo poslanke v Evropskem parlamentu mi je izjemno zanimivo, je tudi intenzivno in kompleksno. Ukvarjam se z mnogimi področji politik, v moje delo pa sodijo še številne druge aktivnosti. Evropski parlament in Slovenijo sem zastopala na mednarodnih konferencah; kolegi iz Evropskega parlamenta so na mojo pobudo večkrat prišli na strokovni obisk v Slovenijo; sodelovala sem pri lobiranju Slovenije za sedež nadzornega organa Galileo; organizirala sem različne akcije in okrogle mize ... S tovrstnimi aktivnostmi v domovino prenašam kar največ znanja o možnih učinkih evropskih ukrepov in evropske zakonodaje. Veliko dodatne energije sem vložila tudi v času predsedovanja Slovenije Svetu Evropske unije, ki smo ga izpeljali več kot odlično. Na moje povabilo pa si je tudi Evropski parlament ogledalo veliko skupin (skupaj več kot 1500 obiskovalcev) iz Slovenije, priložnost za predstavitev v Bruslju so dobili tudi številni umetniki in mladi ustvarjalci.
Delo torej ponuja ogromno priložnosti in izzivov. In mnogo jih je ostalo tudi za naprej. Želim delati na področjih politik, ki neposredno vplivajo na ljudi: na primer vzpostavljanje okolja, ki omogoča zdrav razvoj gospodarstva in podjetništva, spodbuja inovacije, znanje in inovativnost, zdravje, čisto okolje. V teh petih letih sem evropski prostor na teh področjih podrobno spoznala in sooblikovala. To dokazuje tudi nagrada za poslanko leta 2007 na področju energetike, ki jo sprejemam kot potrditev prepoznavnosti svojega dela in zastopanja slovenskih interesov v evropskem prostoru.
Dela na teh področjih je še zelo veliko in tudi za Slovenijo vidim še številne priložnosti. Z veseljem bi slovenske interese v Evropskem parlamentu zastopala tudi v prihodnjem mandatu in si prizadevala tako za promocijo Slovenije kot tudi za seznanjanje slovenskih državljanov in državljank o delu Evropske unije. Povsem mirno pa lahko rečem, da sem z opravljenim delom v tem mandatu zadovoljna. 
deli
« nazaj ↑ na vrh