Dr. Romana Jordan, poslanka 2000-2014, arhiv

slovenskoenglish
Domov » Kako daleč je Bruselj od Maribora?

Napovednik

<< april 2025 >>
ned pon to sre čet pet sob
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
rss - novice










Kako daleč je Bruselj od Maribora?

13.05.2009 



Dr. Romana Jordan Cizelj je v torek, 12. maja 2009, sodelovala v razpravi, ki jo je s kandidati za evropski parlament v Mariboru organiziral Zavod Antona Martina Slomška. Pred javno razpravo je evropska poslanka za SDS pridobila tudi nekaj točk v nogometnem turnirju.
Javno tribuno je vodil direktor Zavoda Ivan J. Štuhec, ki je uvodoma izpostavil neudležbo vladnih koalicijskih strank, saj so se dogodka udeležile le SDS, NSi in SLS, povabilu pa se ni odzvala nobena od vladnih strank. Kandidat za evropskega poslanca na listi SDS Anže Logar je v javni razpravi s tem našel vzporednice z neodzivnostjo vlade do Maribora tudi na drugih področjih. Zofija Mazej Kukovič je povedala, da je o tem, kako si je želela v Evropo, pisala v svoji knjigi, in da se prav na podlagi izkušenj zaveda, da velika Evropa laže da kruh ljudem kot pa posameznik.
Poleg kandidatov SDS so v razpravi se iz vrst Nove Slovenije sodelovali dr. Alenka Šverc, Lojze Peterle, Ljudmila Novak, z liste SLS pa ga. Ribič in Ivan Žagar.
Dr. Romana Jordan Cizelj je o skupnih vrednotah evropskega prostora povedala: "Evropa je nastala na pogorišču. Voditelji so se iz tega veliko naučili. Odločitev, kako graditi mir, je bila sklenjena na drzni odločitvi: najprej na področju energetike, nato z Evropsko gospodarsko skupnostjo in EURATOM (miroljubno izkoriščanje jedrske energije). Zaradi odločnosti, vztrajnosti je ta ideja uspela. In prav to so skupne evropske vrednote, poleg njih pa še solidarnost, pravičnost, demokracija, pravna država. Vrednote je možno med ljudmi graditi šele potem, ko so zagotovljene osnovne življenjske potrebe. Standardi pa se nenehno višajo in pri tem je zdaj naša pomembna naloga: odgovoriti na vprašanja standardov tako, da zadovoljimo te potrebe, da pa bodo ljudje še vedno pripravljeni sodelovati in gojiti solidarnost."
Poslanka je predstavila še nekaj konkretnih dosežkov Evropskega parlamenta v tem mandatu, kjer je tudi sama sodelovala in kar je neposredno vplivalo tudi na slovenske državljanke in državljane. O svojih načrtih v prihodnje pa je izpostavila željo nadaljevati z delom v odboru ITRE ter povedala: "Evropa zelo pospešuje uporabo informacijsko-komunikacijskih tehnologij, kjer se mi zdi pomembno, da zaščitimo identiteto posameznika. Prizadevala si bom za energetske ukrepe, da ne bomo tako odvisni od uvoza elektrike iz tujine ter da pozimi ne bomo spet trepetali zaradi zaprtja ruskega plina. Prizadevala si bom tudi za varnost na področju podnebnih sprememb. Z ustanovitvijo začasnega odbora za podnebne spremembe je bila strategija narejena, zdaj jo je treba uresničiti. In rada bi bila zraven, da se bodo te obljube res udejanjile. Rada bi delala tudi na področjih, ki pomenijo priložnosti - da se daje vrednost in pomen znanju, inovativnosti, podira pregrade za naša podjetja, za razvoj čistih tehnologij in za enake možnosti ne le med moškimi in ženskami, ampak da gledamo tudi na invalide, ko vlagamo v raziskave."
Poslanka je izpostavila tudi dobro sodelovanje poslancev EP s tedanjo vlado Janeza Janše, ki je zelo uspešno vodila Svet EU, ter zaključila: "Glas poslanke iz Slovenije je prav toliko vreden kot glas poslanke npr. iz Nemčije. Odvisen je le od tega, koliko si posameznik prizadeva in dela v parlamentu. EP pridobiva svoje pristojnosti, tudi v prihodnjem mandatu jih bo imel spet več. Vpliva na ogromno zakonodaje. Veliko ciljev še moramo uresničiti, predvsem za boljša delovna mest in za zdravo okolje. Tu se glas Slovenije mora slišati, tako v odborih parlamenta, na plenarnih zasedanjih, konferencah in združenjih .. Glas evropskih poslancev pa se mora slišati tudi v Sloveniji!"
deli
« nazaj ↑ na vrh