Dr. Jordan Cizelj o zaslišanju slovenskega kandidata za komisarja
13.01.2010Danes popoldne, 13. januarja 2010, je v pristojnem Odboru za okolje in javno zdravje (ENVI) v Evropskem parlamentu (EP) potekalo zaslišanje kandidata za komisarja za okolje dr. Janeza Potočnika. Nadomestna članica odbora poslanka dr. Romana Jordan Cizelj je ob podatku, da države članice iz sklada Evropske komisije LIFE+ pridobivajo zelo različne deleže okvirno določenih nacionalnih kvot, kandidatu za evropskega komisarja postavila vprašanje, ki je pomembno za uravnotežen trajnostni razvoj celotne Evropske unije. Poslanka ocenjuje, da je Potočnik izkazal dober pregled evropskih okoljskih politik, pričakuje pa njegovo večjo zavzetost pri uresničevanju okoljskih politik in definiciji trajnostnih kriterijev za uporabo biomase.
Namen programa LIFE+ je financiranje najboljših pobud ali perspektivnih projektov, povezanih z upravljanjem območij Natura 2000. Evropska uredba določa okvirne nacionalne kvote za sorazmerno razdelitev projektov po posameznih državah članicah. Sredstva se razdelijo, če projekti dosežejo minimalno število točk. V primeru, da je takih projektov iz določene države članice premalo, se prerazporedijo drugam. Dejansko je v letu 2008 prišlo do precej nesorazmerne delitve sredstev. Dr. Jordan Cizelj je kandidata za komisarja dr. Potočnika vprašala, kako bo ukrepal, da se bo program LIFE+ izvajal celovito in uravnoteženo med državami članicami, ter kako bo poskrbel za okrepljen nadzor nad porabljenimi sredstvi znotraj programa LIFE+ tudi v smislu uravnoteženega razvoja znotraj Unije.
»V evropskem interesu je, da se za naravo skrbi skladno in celovito v vsej EU. Kljub temu izplen držav članic ni sorazmeren. Zaskrbljuje dejstvo, da je slabši prav pri državah, ki imajo relativno velik del svojega ozemlja pokritega s področjem Natura 2000. Zato je to evropski problem, ne le problem posamezne države članice,« je povedala poslanka. Dr. Janez Potočnik se je strinjal, da je LIFE+ pomemben program, zato pričakuje, da bi bilo po njegovem zaključku možno najti mehanizme za popravo teh razlik, kar bo omogočilo izgradnjo vseh potrebnih kapacitet v državah članicah. Na dodatno vprašanje je odgovoril, da se bo osebno zavzel, da bo analiza nesorazmernosti črpanja finančnih sredstev opravljena in da bodo uvedeni ustrezni ukrepi.
Dr. Romana Jordan Cizelj je nastop kandidata za komisarja dr. Janeza Potočnika ocenila kot dobrega z vidika splošnega pregleda evropskih politik, pri čemer ima komisar veliko izkušenj iz prejšnjega mandata. Poslanka se strinja s prioritetami, ki jih je kandidat naštel, opozarja pa, da ni bil dovolj prepričljiv glede zagotavljanja boljše implementacije evropskih okoljskih politik, saj ni obljubil več naporov za resno izvajanje v celotni EU.
"Kandidat za komisarja dr. Janez Potočnik se ni zavzel glede uvedbe meril za uporabo biomase, je pa poudaril zaščito gozdov," je še izpostavila poslanka. Med ostalimi vprašanji, ki so bili izpostavljena na zaslišanju, je tudi zahtevna implementacija direktive REACH, pri čemer je dr. Potočnik poudaril, da je bila v ta namen ustanovljena agencija na Finskem, vendar je priznal, da ne pozna zmogljivosti agencije, s čimer je prepoznal implementacijo kot resno vprašanje.
VIDEO komentar dr. Romane Jordan Cizelj.
Del posnetka z zaslišanja v EP.
deli
Tweet |
« nazaj | ↑ na vrh |