Izkušnje štejejo
07.10.2010Dr. Romana Jordan Cizelj se je v četrtek, 7. oktobra 2010, sestala s skupino učiteljev iz Slovenije, ki je v Bruselj prišla na izobraževalni seminar.
Dr. Romana Jordan Cizelj se je odzvala vabilu Informacijske pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji, ki je v Bruslju za zainteresirane učitelje z različnih slovenskih šol organizirala seminar in srečanje s slovenskimi poslanci Evropskega parlamenta. Dr. Romana Jordan Cizelj je najprej izpostavila, kako pomembno je, da se otroke v šolah vzgaja v odprtem duhu:
»Pomembno je opozarjati, da smo del Evropske unije. Tako otroci vidijo, da imajo možnosti izobraževanja in dela tudi izven meja Slovenije. Želim si, da bi mladi razmišljali na način, da lahko od Evrope nekaj dobijo, k temu pa jih je potrebno spodbujati.«
Za otroke je pomembna tudi odprtost uporabe sodobnih tehnologij, predvsem interneta. Tudi na tem področju jih je potrebno spodbujati, da sežejo preko nacionalnih meja. Poslanka je poudarila, da lahko poslanci ponudijo določene vrednote, predvsem vrednote sodelovanja, spoštovanja, različnosti, iskanja kompromisov. Sploh slednja je v Evropski uniji ključnega pomena, »saj brez sklepanja kompromisov ne moremo doseči ničesar.« Prav tako pa je izpostavila vrednoto delavnosti, ki jo je med mladimi potrebno še posebej poudarjati. »Moti me namreč nenehno izpostavljanje majhnosti Slovenije. Tudi če prihajamo iz majhne države, pa štejeta delavnost in zavzetost. Vseeno lahko veliko naredimo, izkušnje štejejo!«
Dr. Romana Jordan Cizelj je učiteljem natančneje predstavila delo evropske poslanke in izpostavila svoja področja delovanja. Pogovor je tekel tudi o prihajajoči konferenci o klimatskih spremembah, ki bo decembra v Cancunu v Mehiki, pa tudi o pravkar sprejeti uredbi o zanesljivi oskrbi s plinom v EU. Učiteljice so najbolj zanimale teme s področja energetike, predvsem jedrske energije in nafte. Imele pa so tudi vprašanja glede električnih vozil in varčnih žarnic. Na koncu je poslanka učitelje pozvala tudi k okoljsko-humanitarni akciji Ohranimo Slovenijo, pomagajmo Indiji, katere pokroviteljica je in kjer sodelujoče šole z zbiranjem odpadnega papirja lahko pomagajo otrokom v šoli Piali Ashar Alo Indiji, ki jo vodi Slovenka Mojca Gayen.
deli
Tweet |
« nazaj | ↑ na vrh |