Dr. Romana Jordan, poslanka 2000-2014, arhiv

slovenskoenglish
Domov » Monopol na področju električne energije je škodljiv za potrošnike

Napovednik

<< april 2024 >>
ned pon to sre čet pet sob
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
rss - novice










Monopol na področju električne energije je škodljiv za potrošnike

21.10.2010 

Slovenska poslanka v Evropskem parlamentu dr. Romana Jordan Cizelj ob predlogu Ministrstva za gospodarstvo o združitvi dveh energetskih stebrov, GEN energije in HSE, opozarja na negativen vpliv, ki ga bo takšen proces imel na vse odjemalce električne energije v Sloveniji.


Ministrstvo za gospodarstvo je vladi predlagalo združitev podjetij HSE in GEN energije in kot cilj navedlo racionalno upravljanje s slovenskimi elektroenergetskimi viri. Pri tem se je oprlo na pravne in ekonomske študije, ki navajajo številne sinergijske učinke združevanja, kot so prihranek variabilnih stroškov v proizvodnji, znižanje stroškov dela, večji obseg financiranja investicij. Omenja se tudi večja konkurenčnost in povečanje investicijskega potenciala slovenskih energetskih družb. Moja osebna ocena je, da je vladi predlagana enostranska študija, ki poudarja predvsem pozitivne učinke, negativne pa zamolči. To ni dobro, saj bi morala vlada svojo odločitev opreti na zavestno presojo, da pozitivni učinki prevladajo nad negativnimi. S tega stališča je vrednost študije vprašljiva. 

Študije ne predvidevajo vpliva združitve na ceno električne energije, kar je zelo pomembno ne le za slovenska gospodinjstva, temveč za celotno gospodarstvo. Porabniki bomo v primeru združitve plačevali električno energijo po tisti ceni, ki jo bo določal en sam monopolni proizvajalec. Predvidevam namreč, da bo z združitvijo na našem trgu z električno energijo zavladal popoln monopol. To je v nasprotju z usmeritvijo evropske energetske politike po zagotavljanju konkurence in enakih možnosti za vse sodelujoče na trgu z električno energijo. HSE se bo s prevzemom polovičnega deleža v GEN-I na eleganten način otresel danes njemu edinega resnega konkurenta na domačem trgu z električno energijo.

 Poleg omenjenega vpliva na potrošnike bo imela združitev tudi vpliv na odločitve o vlaganjih v energetski sektor v Sloveniji. Pri tem bi morala država in v njenem imenu vlada poskrbeti, da bo Slovenija izpolnila zaveze, dane EU o zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov in povečanju deleža obnovljivih virov energije. Skrbi me, da bo v primeru združitve ves razpoložljiv investicijski potencial porabljen za gradnjo samo enega večjega objekta, za razvoj trajnostnih energetskih virov pa bo denarja zmanjkalo. Pri tem niso pomembne le ozke odločitve o nakupu tehnologij, temveč odločitve o izkoriščanju človeških virov in razvoju tehnologij ter zagotavljanju kritične mase strokovnjakov v Sloveniji na različnih energetskih področjih.

Sprašujem se tudi, kako bi združitev vplivala na transparentnost poslovanja in nadzor. Menim namreč, da združitev ne bi omogočala boljšega nadzora nad energetsko dejavnostjo v državi in boljšega nadzora nad poslovanjem kot ga imamo sedaj, kvečjemu bi bilo to slabše. Izgubili bi možnost kakršnekoli primerjave o doseženih poslovnih rezultatih, različnih pogledih o razvoju energetike, bodoče uporabe tehnologij, nadzora investicij oziroma izgubili bi vse prednosti, ki jih prinaša konkurenčna ponudba pod primerljivimi pogoji. Dogajanje na našem trgu z električno energijo po razbitju monopola HSE z vzpostavitvijo resnega tekmeca v skupini GEN govori samo zase.

 

Dr. Romana Jordan Cizelj


deli
« nazaj ↑ na vrh