O sporazumu ACTA
27.01.2012
Dr. Romana Jordan se je odzvala na sporazum ACTA, ki ga je v četrtek, 26. januarja 2012, podpisalo 22 držav članic Evropske unije (EU), in ki je vzbudil veliko zanimanja, predvsem pa zaskrbljenost slovenskih državljank in državljanov. Dejala je, da se zavzema za tak sporazum, ki bo v skladu s pravnim redom EU. Ali sporazum ACTA ustreza tem pogojem, bo po njenem prepričanju pokazala razprava v Evropskem parlamentu (EP) v prihodnjih mesecih. Šele po tem se bo dr. Jordanova odločila, kako bo glasovala.
Sporazum ACTA, ki ga je v četrtek, 26. januarja 2012, podpisalo 22 držav članic EU, vključno s Slovenijo, lahko stopi v veljavo šele po tem, ko ga ratificira EP. To pomeni, da bo o njem najprej razpravljal in glasoval pristojni Odbor za mednarodno trgovino, šele potem se bo razprava prenesla na celotni parlament. Predvidevam, da se bomo o tem opredeljevali na enem od plenarnih zasedanj sredi letošnjega leta.
V zvezi s sporazumom ACTA sem prejela številna elektronska sporočila zaskrbljenih državljank in državljanov. Bojijo se predvsem tega, da bo z uveljavitvijo sporazuma kršena njihova svoboda ter da bo vzpostavljen nadzor, ki bo globoko posegal v njihovo zasebnost. Opozarjajo, da ACTA ne bo pomenila zaščite intelektualne lastnine, temveč bo številnim ustvarjalcem postavila nove ovire. Vsa omenjena vprašanja so izredno pomembna za prihodnost EU, ki jo vidim kot območje svobode, varnosti in ustvarjalnosti. Za to je potrebno ustrezno ravnotežje med pravicami in dolžnostmi.
Zagovarjam takšen mednarodni sporazum, ki bo v skladu s pravnim redom Evropske unije, kar pomeni spoštovanje temeljnih pravic in varovanja podatkov. Ljudje ne smejo biti odrezani od rabe interneta. Razprava v EP bo v naslednjih mesecih pokazala, ali sporazum ACTA ustreza tem pogojem; in v skladu s tem se bom tudi odločila v svojem glasovanju.
Dr. Romana Jordan
deli
Tweet |
« nazaj | ↑ na vrh |