Od Slovenije pričakujem ambicioznejši nastop!
03.09.2010Dr. Romana Jordan Cizelj je v petek, 3. 9. 2010, na novinarski konferenci pred septembrskim plenarnim zasedanjem Evropskega parlamenta predstavila nekatere glavne poudarke, ki jih bo parlament obravnaval prihodnji teden v Strasbourgu.
Na novinarski konferenci je poleg dr. Romane Jordan Cizelj sodeloval tudi Zoran Thaler. Poslanka je predstavila spremembo zakonodaje, ki jo bo EP obravnaval o uporabi živali za znanstvene poskuse. Uporaba živali v znanstvenih poskusih se bo kmalu še zmanjšala, če bo Parlament podprl predlog nove zakonodaje, o kateri je bil julija dosežen dogovor s Svetom. Inšpekcijski organi držav članic bodo morali oceniti vplive na počutje živali ob vsakem izvedenem poskusu, tako pa naj bi spodbujali uporabo alternativnih metod in posege, ki povzročajo manj bolečin. EP je tu nastopil še nekoliko strožje kot Komisija, nov postopek predvideva uporabo alternativnih metod, kadarkoli so te na voljo, za dosledno izvajanje tega določila pa bodo odgovorne države članice. Prav tako bodo dovoljeni samo tisti poskusi na živalih, pri katerih usmrtitev povzroči čimmanj bolečine, hkrati pa morajo biti rezultati še vedno znanstveno uporabni. Zakonodaja predvideva tudi strožja pravila glede uporabe primatov v poskusih, razvrstitev poskusov glede na njihovo težavnost in obvezne inšpekcije izvajanja pravil. Dr. Romana Jordan Cizelj je povedala, da je za razvoj teh alternativnih metod namenjenih 50 milijonov evrov v okviru sedmega okvirnega programa. Če bodo poslanci predlog potrdili, naj bi se nova zakonodaja začela v državah članicah izvajati najkasneje v dveh letih.
Dr. Romana Jordan Cizelj je izpostavila še Evropski sklad za prilagoditev globalizaciji, ki je bil ustanovljen leta 2006 in namenjen pomoči delavcem, ki so izgubili službo zaradi globalizacijskih procesov, kasneje pa so dodali tudi primere zaradi krize. Poslanka je povedala, da se iz tega sklada črpa zelo malo sredstev. Glavni problem so zapleteni postopki, ki od Evropske komisije zahtevajo revizijo zakonodaje in poenostavitve postopkov. Tudi Slovenija je v aprilu 2010 zaprosila za pomoč delavkam Mure, vendar pa je zaprosila za enega najnižjih zneskov na osebo. Dr. Jordan Cizelj je ob tem povedala, da v prihodnje pričakuje, da bo Slovenija svoje prošnje zastavila veliko bolj ambiciozno.
Poslanka je izpostavila še zasedanje Evropskega energetskega foruma, ki bo obravnaval delo v letu 2011. V prihodnjem tednu pa bo dr. Romano Jordan Cizelj v Evropskem parlamentu v Strasbourgu obiskala tudi skupina iz Poljčan.
deli
Tweet |
« nazaj | ↑ na vrh |