Podnebne spremembe so lahko razvojni izziv
14.05.2011Odbor za okolje in prostor Strokovnega sveta SDS in Ekološki forum SDS ob svetovnem dnevu podnebnih sprememb: Podnebne spremembe so globalni pojav, njihovo blaženje pa bo uspešno le v
primeru globalnega dogovora in hkrati učinkovitega izvajanja ukrepov na
nivoju lokalnih skupnosti, organizacij in posameznika.
V Sloveniji se že kažejo znaki in posledice podnebnih sprememb v različnih oblikah: povišane povprečne temperature zraka, povečana temperaturna nihanja, spremenjeni padavinski režim z jesenskimi povečanimi padavinami in pomladanskimi sušami, povečano število in intenzivnost neurij, vedno višja škoda v gospodarstvu, kmetijstvu, javni infrastrukturi in stanovanjskem fondu, poplave, plazovi, znižan nivo podtalnice na nekaterih območjih Slovenije, občasno zvišana gladina morja, nove rastlinske bolezni in njihova intenzivnost itd. V prihodnosti lahko pričakujemo še večje posledice.
SDS dojema podnebne spremembe kot dejstvo, zato jim v svojem delovanju namenja veliko pozornosti na različne načine: skozi program stranke in sprejete odločitve na zadnjem kongresu, z organiziranjem okroglih miz, sodelovanjem z organizacijami civilne družbe, znanostjo in poslovnim sektorjem, skozi izjave za javnost, poslanska vprašanja in pobude, amandmaje k različnim predlogom zakonov v Državnem zboru in Državnem svetu, skozi delovanje poslancev SDS v Evropskem parlamentu, še posebej na področju podnebnih sprememb, trajnostnega razvoja in okoljskih vprašanj nasploh itd.
Še zlasti pa SDS svojo politiko do podnebnih sprememb udejanja v predlogih protikriznih ukrepov, kjer so bile podnebne spremembe stalno sestavni del predlaganih ukrepov. Trajnostni razvoj je eden glavnih razvojnih izzivov in priložnosti za Slovenijo. Žal trenutna vlada ni podprla in uresničila nobenega od predlogov SDS, tudi ne s področja podnebnih sprememb in trajnostnega razvoja.
SDS zato ob svetovnem dnevu podnebnih sprememb izraža globoko zaskrbljenost nad politiko vlade do podnebnih sprememb, saj je razen ustanovitve Službe za podnebne spremembe in nekaterih njenih prizadevanj, politika blaženja in prilagajanja na podnebne spremembe v Sloveniji neuspešna.
SDS ob tej priložnosti poudarja in obljublja drugačno načrtovanje in še zlasti izvajanje ustreznih politik podnebnih sprememb, tako na področju prilagajanja na podnebne spremembe, kot tudi na področju razvojnih izzivov slovenskega gospodarstva in znanosti.
Slovenija tudi na tem področju mora in zmore več.
Odbor za okolje in prostor pri Strokovnem svetu SDS in Ekološki forum
deli
Tweet |
« nazaj | ↑ na vrh |