Pred januarskim plenarnim zasedanjem EP
15.01.2010Poslanka SDS v Evropskem parlamentu dr. Romana Jordan Cizelj je v petek, 15. januarja, v Ljubljani sodelovala na novinarski konferenci Informacijske pisarne Evropskega parlamenta pred januarskim plenarnim zasedanjem EP, ki bo prihodnji teden potekalo v Strasbourgu.
Dr. Romana Jordan Cizelj je o prihajajočem plenarnem zasedanju EP najprej izpostavila predstavitev španskega predsedovanja in prioritet, ki »je pričakovan in ne prinaša nobenih presenečenj. /…/ Na prvo mesto so postavili implementacijo Lizbonske pogodbe, ki uvaja kar nekaj pomembnih novosti, s katerimi se bo potrebno spopasti. Zelo zanimivo bo že prvo srečanje na vrhu, ki ga bo vodil g. Rompoi. Na drugo mesto so Španci postavili okrevanje gospodarstva po finančni krizi in predstavili zanimiv paket na področju trajnostnega razvoja Na tretjem mestu so zunanje zadeve, na četrtem pa človekove pravice.« Ob tem je poslanka pojasnila, da si prizadeva, da bi se pri tej temi lahko tudi sama oglasila, saj vidi eno šibko točko španskega programa. Podnebne spremembe namreč predstavljajo le z vidika, kaj moramo v EU narediti sami, da bomo uspešno ukrepali na področju gospodarstva in podnebnih sprememb. »Vendar pa je,« kot pravi poslanka, »naloga španskega predsedstva, da pripomore k sprejemu pravno zavezujočega dokumenta.« »Švedsko predsedstvo je bilo na tem področju zelo aktivno, zato pričakujem, da bo špansko prav tako.«
Dr. Romana Jordan Cizelj bo prisotna tudi na obravnavi rezultatov konference v Koebenhavnu. Rezultate so ocenili tudi že v Odboru za okolje, o tem je tekla beseda na predstavitvi kandidatke za komisarko g. Hedegaard. Poslanka je poudarila, da se ne strinja s tem, da dokument ni zavezujoč. »Države so podpisale dokument, ki mora biti izvršen. Glavna naloga EU pa je, da to zagotovi. Potrebno pa je obdržati vodilno vlogo, kar zna biti težko. EU bi morala organizirati tudi mednarodno konferenco o ocenah konference v Koebenhavnu in vseh konferenc COP.«
Poslanka je bila prisotna na treh zaslišanjih kandidatov za evropske komisarje. »Na splošno so komisarji pokazali tisto, kar morejo. Poznajo glavne vsebine svojih področij, pokazali so pripravljenost sodelovati, kajti nihče nima takega resorja, za katerega bi bil odgovoren zgolj sam.« Dr. Romana Jordan Cizelj ocenjuje, da se je na zaslišanju najbolje odrezala Maire Geoghegan Quinn, kandidatka za resor raziskav in inovacij. »Raziskovalce je namreč potrebno razbremeniti administrativnih ovir in menim, da bo kandidatka s svojimi znanji na tem področju veliko pripomogla. Tudi dr. Potočnik je bil dobro ocenjen, prav tako kandidat Oettinger, ki ima izkušnje tudi s področja regionalnega razvoja.«
»Ta zaslišanja so bila na srečo vsa zelo vsebinska, medtem ko zaslišanje ge. Jeleve ni bilo, saj niti ni imela priložnosti pojasniti vsebine, nanjo so nenehno leteli očitki glede konflikta interesov.« Poslanka je pojasnila, da so v politični skupini resno obravnavali vsa zaslišanja in tudi ta primer in bili soglasni, da morajo biti zaslišanja strokovna. Sprejet je bil tudi sklep o zahtevi po ponovnem zaslišanju. »Zaslišanja morajo biti tudi transparentna in odgovorna,« je še dodala.
![]() Lojze Peterle, dr. Romana Jordan Cizelj in Ivo Vajgl na novinarski konferenci v Ljubljani, 5. 1. 2010 |
deli
Tweet |
« nazaj | ↑ na vrh |